Čikagos lituanistinė mokykla jau skaičiuoja 29 mokslo metus, per tą laiką mokyklos mokytojai mokyklai padovanojo net 6 Gintarinius obuoliukus ir dvi nusipelniusio švietėjo premijas. Mokykloje dirba apie 46 žmonės, tai mokytojai, administarcija ir raštinės darbuotojai.
Klasės mokyotjai neturi padejėjų, tik kiškių, vaikų ratelio ir darželio mokytojai dirba porose. Iki 7 klasės mokiniams pamokas veda vienas mokytojas. O jau 7-10 klasės turi dalykines pamokas- lietuvių kalbą; lietuvių literatūrą; lietuvos istoriją; lietuvos geografiją; visuomenės mokslą; etika/iškalbos menas; dainavimas;tautiniai šokiai ir tautodailė.
Čikagos lituanistinė mokykla įsikūrusi Čikagos Jaunimo Centre, kuris randasi netoli pačio didmiesčio širdies. Tai patalpos visiškai pritaikytos mokyklai. Mokytojai turi savo klases su priemonėmis, kurias gali palikti klasėje, nereikia jų nešiotis ar kaip su tuo tvarkytis. Patalpomis naudojasi tik mokykla, kur neretai daugelis mokyklų tuo pasigirti negali. Mokykla turi stacionarią biblioteką, kuri užima net kelis mokyklos kabinetus. Mokiniai džiaugiasi mokyklos naujovėmis tai kaip, interaktyvus kabinetas – jame mokytojai gali rengti įdomias pamokas – kabinetą padėjo įrengti Kazickų šeimos fondo parama. Sudominti bei įtraukti vaikus į ugdymo procesą kasdien tampa vis sunkiau. Technologijų pasaulyje gimę vaikai nori jas matyti ir naudoti kiekviename žingsnyje, o mes privalome nuo jų neatsilikti. Puikus būdas sujungti naujausias technologijas ir ugdymo procesą – pamokų metu naudoti interaktyviąsias lentas. Mokinukai galės liesti raides, jas dėlioti, kas labiau pastūmės vaikus mokslui. Kartu tai bus palengvinimas ir mokytojams, jie galės pamokų metu daugiau naudoti parodomosios medžiagos, vystyti projektus su kitomis mokyklomis.
Ačiū, Kazickų šeimos fondui.
Mokykla rengia rašymo, skaitymo konkursus, dalyvauja Švietimo tarybos konkuruose. Mokiniai dalyvauja labai noriai, nes žino, kad jų triūsas bus kažkokiu būdu paskatintas. Taip pat, bendradarbiaujame su mokyklomis bei organizacijomis Lietuvoje.
Čikagos litunistinė mokykla rengia mokytojų seminarus/konerencijas pakaitomis su kitomis valstijoje veikiančiomis mokyklomis.
Bandome parodyti, kad mokykla tai ne tik saugus vaiko laiko praleidimas tarp bendraminčių draugų. Pasirenkant mokyklą, visada svarbu visi mokyklos rodikliai – tai, mokinių skaičius klasėse, mokymo gairės ir aišku reiktų pasidomėti kiek mokinių baigia mokyklą ir kokiais pažymiais. Pasirenkant mokyklą, būtina joje apsilankyti, pasidomėti, kuo mokykla didžiuojasi, kokie jos siekiai ir prioritetai. Kai renkamės amerikietiškas mokyklas, tikriname, kokios jos, o apie lituanistinę, manoma, kad nesvarbu. Galvoju, kad gimtoji kalba yra svarbiausias dalykas, ko negalime pamiršti ir turime siekti bet kokiomis priemonėmis ją išlaikyti. Mūsų kalba nereikalauja daug pastangų, tik meilės, pasididžiavimo, pagalbos ir, žinoma, noro. Mūsų mokykla visomis išgalėmis, skatina ir ugdo supratingą tautinį jaunimą. Kviečiamės svečius, rengiame tautines šventes ir bandome pagrįstai parodyti kokia graži ir reikalinga yra mūsų gimtoji kalba. Turime begales padėkų iš grįžusių mokinių, kurie ateina pasakyti ačiū savo mokytojams. Daugelis šio jaunimo net nėra gimę Lietuvoje, o tik lankę mūsų mokyklą, bet šeimos ir mokytojų pastangomis išlaikė gražią tartį ir kalbą. Mokykloje gausu naujų idėjų.
Svarbiausias dalykas, kuriuo asmeniškai didžiuojuosi tai abiturientams skirta piniginė stipendija, kurią galime skirti mokyklą parėmusių mecenatų, aukotojų dėka. Tai piniginė stipendija, kurią jau gavo 6 šauniausi abiturientai – 2019-2020 mokslo metai treti šiai naujovei. Kiekvienas norintis gauti stipendiją abiturientas, privalėjo įvykdyti tam tikrus reikalavimus. Kiekvienas abiturientas gavo 1000 dolerių stipendiją mokslams univeritete arba kitoje aukštojoje mokykloje.
Mokykloje sėkmingai pasitvirtino „Pamokų ruošimo klubas”. Po pamokų abiturientai laukia mažųjų mokyklos draugų ir su jais ruošia pamokas. Beje tai viena iš sąlygų gauti stipendija – surinkti tam tikrą darbo su mažaisiais valandų skaičių lituanistinėje mokykloje. Kiekvieną mokyklinį šeštadienį pamokų ruošti lieka 8-12 mokiniai. Tai dviguba nauda – bendravimas tarp mokinių, jų žinių užtvirtinimas. Mokymas vyksta abipusiai – mokosi tie, kurie ruošia pamokas, ir tie kurie padeda ruošti pamokas.
Čikagos lituanitinė mokykla turi naujovę, mano manymų to dar nėra nei vienoje lituanistinėje mokykloje. Priimame vaikučius iki 3 metukų. Pačius mažiausius, tai „Tėvų–vaikų klubas“, kur iki 1.5 metukų kviečiame tėvus pasilikti drauge su savo vaikučiais, kiti gali likti ir vieni, kuriuos prižiūrės mokytojai. ČLM priima vaikučius į mokyklą nuo 3 metų, tai kiškučių klasė. Bet mes pabandėme prikviesti į mokyklą pačius mažiausiu – tai nuo 0-3 metukų. Šioje klasėje mažieji mokosi bendrauti, čia formuojami pirmieji tautiniai įgūdžiai. Pačių mažiausių vaikučių tėvelius kviečiame likti klasėje ir prisijungti prie žaidimų-mokymų. Pats geriausias mokymasis ankstyvajame amžiuje, tai žaidimai. Šios klasės poreikis atsirado jau senai. Mokykloje laukdavo ir nuobodžiaudavo mažieji jų vyresniems broliams ar sesėms besimokant. Dabar jie turi savo klasę, savo vietą, kur gali smagiai leisti laiką. Šią naujovę pavadinimo „Tėvų ir vaikų klubu“.
Mokykloje dirbama ties daug projektų, kur vienas iš jų, tai Laimos Apanavičienės vadovaujama lietuvių kalbos vadovėlių ir pratybos sąsiuvinių leidyba – „Aš-pirmokas“, „Aš-antrokas“, Mes trečiokai:“. L. Apanavičienės dėka atsirado šie trys nuostabūs leidiniai, kurių autorė Elena Marcelionienė.
Čikagos lituanistinės mokyklos koncepcija – klasėse, kurių vidurkis 8-12 mokinių, vaikas matomas, kaip atskiras individas, todėl ir mokslo progreso lygis yra matomai aukštas. Registruojantis, arba pradėjus domėtis lituanistinių mokyklų veikla reikia atkreipti dėmesį į mūsų mokyklos teikiamus privalumus. Vien tai, kad Ilinojaus valstija mokyklos baigimą užskaito kaip antros užsienio kalbos kreditą yra didelis pliusas. Apie mokinių skaičių klasėse ir mokyklai pritaikytas patalpas jau minėjau anksčiau, kaip ir apie mokytojų kvalifikaciją. Pas mus veikia tėvų naudojama programa – „Padėkime vieni kitiems pasiekti mokyklą”. Tereikia užsirašyti mokykloje, ir mes padėsime kooperuotis tėveliams ir paeiliui vežti šeštadieniais vaikus į mokyklą. Tai labai populiaru amerikietiškose mokyklose, tą pritaikėme ir mes. Taip pat, mokykloje vaikai gali nusipirkti šiltus lietuviškos virtuvės pietus.
Mokykloje veikia lietuvių kalbą besimokančių suaugusiųjų klasė, kurios mokytoja- Daiva Litvinskaitė. Džiugu matyti, kiek darbo ir pastangų reikia skirti norint išmokti lietuvių kalbą. Ji tikrai nėra lenga.
Tad, skatinkime ir raginkime mūsų mažuosius lankyti lituanistines mokyklas, mokintis mūsų protėvių kalbos, te amžiais gyvuos ir klestės Lietuva.
Vida Rupšienė, Čikagos lituanistinės mokyklos direktorė