Lituanistinių mokyklų mokytojai tobulinosi Bostone

Seminaro lektorės

Sausio 14d. Bostono lituanistinė mokykla JAV lituanistinių mokyklų darbuotojus sukvietė į mokytojų tobulinimosi seminarą. Renginys vyko Bostono Šv. Petro lietuvių bažnyčios ir kultūros centro salėje.

Aktualios temos

Į mokytojų tobulinimosi seminarą susirinko arti 50 skirtingų JAV lituanistinių mokyklų mokytojų. Kaip sakė renginio organizatorė Bostono lituanistinės mokyklos direktorė, mokytoja, vadovėlių autorė, konferencijų ir seminarų prelegentė bei 2021 m. Lituanistinio švietimo  mokytojo premijos laureatė Gailutė Urbonaitė-Narkevičienė, rengiant seminarą jai rūpėjo, kad renginy aptariamos temos būtų itin aktualios mokytojams. „Kai Švietimo taryba siūlė rengti seminarą, neorganizavau jo tik dėl paukščiuko. Man buvo svarbu, kad lektoriai ir temos būtų naudingos ir įdomios. Kai susitariau su pagrindine lektore Aurelija Kaškelevičiene, tada jau žinojau, kad paskaitose išgirsime tai, ko lituanistikos švietėjams reikia. Mat A. Kaškelevičienė puikiai žino, kas  mokytojams yra aktualu, nes pati yra ne tik Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros bei Helsinkio universiteto lietuvių kalbos kaip svetimosios dėstytoja, vadovėlių bendraautorė, bet ir lituanistinės mokyklos Suomijoje įkūrėja, ir dvikalbystės specialistė, ir kartu mama, auginanti keliomis kalbomis kalbančius vaikus. Todėl neatsitiktinai buvo pasirinktos tokios paskaitų temos kaip „Mokomės kalbos linksmai. Žaidimai pamokoje“ bei „Mokymas įvairaus lygio klasėje. Praktiniai patarimai“, – pasakojo  seminaro organizatorė G. Urbonaitė-Narkevičienė.

Kalbos mokymasis – lyg namo statyba

Mokytojų tobulinimosi seminarą G. Urbonaitė-Narkevičienė pradėjo pasakojimu apie Bostono lituanistinę mokyklą, kuri buvo įkurta 1949 m. – beveik iš karto, kai buvo pasirašyta Lietuvių charta Vokietijoje. Už Bostono mokyklą dviejomis savaitėmis vyresnė yra tik Los Angeles šv. Kazimiero lituanistinė mokykla.

Po G. Urbonaitė-Narkevičienės pristatymo paskaitas skaitė lektorė  A. Kaškelevičienė. Seminaro dalyviai atliko praktines užduotis, aktyviai leidosi į diskusijas. Visi džiaugėsi, kad pamokose galės pasinaudoti lektorės pasiūlytomis užduotimis ir žaidimais.

Kaip po seminaro sakė prelegentė A. Kaškelevičienė, jai pačiai buvo smagu ir įdomu  pasidalinti savo patirtimi ir taip prisidėti prie visų čia susirinkusių bendro tikslo – lietuvybės puoselėjimo. „Mokyti lietuvių kalbos, tai tarsi statyti namą  – pradedi nuo pamatų ir pamažu kyli į viršų. Tai ilgas procesas, bet nuoseklus darbas atneša gerus rezultatus. Svarbiausia, kad mokiniui mokymasis būtų smagus, tada neblės noras toliau mokytis. O mokytojui reikia ne tik mokėti sudominti mokinį, bet svarbu aplinkui turėti ir bendraminčių. Todėl visiems lituanistinio švietimo mokytojams linkiu bendrystės jausmo, kantrybės, motyvacijos, kūrybingumo ir mokėti pasidžiaugti smagiomis akimirkomis, kai supranti, kad tikslai, kad ir kokio mažumo jie būtų, yra pasiekti“, – kalbėjo lektorė  A. Kaškelevičienė.

Žemėlapis, komposas ir tikslas

Po viešnios iš Helsinkio paskaitų 5-oms ir 6-oms klasėms skirtus naujus vadovėlius „Kalbos žingsniai“ pristatė jų sudarytoja BLM direktorė ir mokytoja  G. Urbonaitė-Narkevičienė. Anot vadovėlių bendraautorės, net pats geriausias vadovėlis nėra mokymosi programa. Vadovėlis yra tarsi žemėlapis, o programa – komposas.

Po naujų vadovėlių pristatymo paskaitą-diskusiją „Kaip pasiekti mokymo tikslus?“ pradėjo Northeastern University ESL programos dėstytoja bei 17 metų BLM dirbanti suaugusių klasės bei tautinių šokių mokytoja Eglė Šležienė. Prelegentė konkrečiais pavyzdžiais ir klausimais pademonstravo kaip yra svarbu įvardinti kiekvienos pamokos tikslą, kad vėliau galėtum įvertinti, ar pasiektas mokymosi rezultatas. Seminaro dalyviai išgirstą informaciją galėjo įtvirtinti dirbdami grupėse. Būtent praktinės užduotys, tokios kaip sudaryti konkretų pamokos planą, visiems mokytojams paliko didžiausią įspūdį.

Šeimininkų vaišingumas

Pasibaigus seminarui niekas nepuolė skirstytis. Mokytojai aptarė girdėtas paskaitas, dalinosi savo mokyklų patirtimi, rūpesčiais ir džiaugsmais, gyrė nepaprastą BLM kolektyvo svetingumą bei vaišingumą. Bostono mokyklos mokytoja Jūratė Cook seminaro svečius vaišino burnoje tirpstančiais skirtingų skonių kibinais, burokėlių sriuba. Kaip pati mokytoja juokavo, jos pavardė tarsi jau įpareigoja skaniai gaminti. Mokytojai J.Cook į pagalbą vaišinti svečius atėjo ir BLM Direktorių valdybos pirmininkas Giedrius Švenčionis su dukra Greta, apie kurio kulinarinius sugebėjimus Bostone sklando legendos. Vyras neseniai lankėsi Lietuvoje, kur filmavosi Beatos Nicholson kulinarinėje laidoje. Joje G. Švenčionis pasidalino savo raugintų kopūstų troškinio receptu. Seminaro svečius veiklus Bostono lietuvis vaišino prieš 4 dienas užraugta gira.  Atskleidė ir giros receptą. Šeimininkų Jūratės ir Giedriaus iškeptas kugelis taip pat nepaliko abejingų.

Skirstydamiesi seminaro dalyviai sakė, kad dar kartą pajuto, kad nesvarbu, kurioje lituanistinėje mokykloje dirbi, susiduri su tokiais pačiais darbo iššūkiais. O supratimas, kad esi ne vienas nelengvame mokymo kelyje vėl suteikia įkvėpimo toliau tęsti švietėjišką darbą.

Laima Smilgytė

Fotoreportažas iš seminaro