Los Andželo Šv. Kazimiero Lituanistinės mokyklos Vakarų pakrantės mokytojų konferencija. Tema: Šiuolaikiniai mokiniai

 Šiuolaikinis kintantis, spartus žinių pasaulis kelia vis naujus reikalavimus ne tik pedagogams, tėvams, bet ir patiems besimokantiems. Keičiantis mokinių kartoms, keičiasi jų mokymosi ypatumai ir  motyvacija mokytis.

Šiais metais JAV LB Švietimo tarybos ir Los Andželo Šv. Kazimiero Lituanistinės mokyklos Vakarų pakrantės mokytojų konferencijos dalyviai susitiko su tikslu pasidalinti savo edukacine patirtimi, pasisemti idėjų, išklausyti mokinių ir tėvų nuomonės šia rūpima tema.

Konferencijoje dalyvavo 27-eri svečiai iš Naujojo Džersio, Čikagos, Bostono, Detroito, San Francisko,  Kanzaso, Dalaso, Indianapolio, Filadelfijos. Juos pasitiko ir globojo 24–ios  Los Andželo Šv. Kazimiero Lituanistinės mokyklos mokytojos ir talkininkės.

Dviejų dienų konferenciją oficialiai atidarė ir sveikinimo žodį tarė ilgametė Šv. Kazimiero Lituanistinės mokyklos direktorė Marytė Newsom. Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Los Andžele generalinis konsulas Darius Gaidys  Šv. Kazimiero Lituanistinei mokyklai, šiais metais švenčiančiai 70-ąjį jubiliejų, palinkėjo gyvuoti nei daug, nei mažai – tris septyndešimtmečius! JAV LB Švietimo tarybos pirmininkė Auksė Motto padėkojo mokytojams, tėveliams ir mokiniams už pastangas puoselėjant lietuvybę, paragino stabtelėti ir išklausyti vieni kitus, ištiesti pagalbos ranką ir dirbti drauge vardan lietuvių kalbos puoselėjimo.

Į vyresniųjų mokinių ir tėvų simpoziumo „Koks yra šių dienų mokinys?“ diskusijos ratą buvo pakviesti 10 seminaristų (11-12 kl.) ir tėveliai – Andrea Giedraitis, Saulius Kajota, Augis Gedgaudas ir Renata Gaidienė. Iš jaunuolių lūpų išgirdome apie jų kasdienines problemas,  jų sprendimus, patologinį nerimą, tobulybės ieškojimą, taip pat, apie atsipalaidavimo būdus, politinį aktyvumą, naujausių technologijų panaudojimą pasaulio pažinimo procese. Itin įžvalgūs tėvelių pasisakymai, manau, privertė ne vieną susimąstyti ir naujomis akimis pažvelgti į augančią kartą – šiuolaikiniai mokiniai yra tik VAIKAI gyvenantys šiuolaikiniame pasaulyje, VAIKAI, kurių širdys trokšta dėmesio, meilės ir nerūpestingos vaikystės.

 

Antrąją konferencijos dieną dalyviai ir svečiai pradėjo  malda Šv. Kazimiero bažnyčioje. Vėliau artimiau susipažino ir pabendravo prie pusryčių stalo. Garbės svečias prelegentas psichologas dr. Romas Buivydas, PhD, savo honorarą kaip auką dosniai paskyręs mokyklai, skaitė paskaitą „Šiuolaikiniai mokiniai – kaip įvertinti jų patirtį, pajėgumą, poreikius ir problemas.“ Joje aiškiai persipynė modernaus mokinio ir besikeičiančio mokytojo vaidmens niuansai. Sėkmingas mokytojas tampa vedliu mokymosi labirintuose, sugeba sukurti saugią mokymosi aplinką, išjudina mokinio vidines emocijas – motyvaciją, identifikuoja tinkamiausius informacijos perdavimo kanalus bei mokinių gebėjimą perimti žinias. Naujoji mokinių karta nėra vien pasyvūs tinginukai, sukišę nosis į išmaniuosius įrenginius, jie novatoriški, globaliai mąstantys, besidomintys netradiciniais mokymosi metodais.

Po gardžių lietuviškų pietų ir bendros konferencijos dalyvių nuotraukos, intensyvią paskaitą keitė į konferenciją negalėjusios atvykti Rasos Stoškuvienės, PhD paruošta spalvinga muzikinė konferencijos dalis „Į pasimatymą su liaudies daina šiandien“. Jaunąją kartą sudominti liaudiška daina gali tapti rimtu iššūkiu. Muzika geba atverti net stipriausiai užvertas širdis – svarbi jos aranžuotė, pateikimo forma, prieinama klausančiajai publikai. Modernaus folkloro grupės „Kitavos“ netradiciškai interpretuotos lietuvių liaudies dainos, transliuotos internetu, išjudino visą salę – skambūs lietuviški balsai ir tradicinis užstalės svečių lingavimas sukūrė itin šiltą draugišką atmosferą.

Dalyvių diskusiją apie besikeičiančią mokymo patirtį moderavo mokytoja Vitalija Virbukienė, juk patirtis – gyvenimo pagrindo blokas. Idėjų mugė suteikė galimybę giliau panagrinėti konkrečias patirtis ir jų įgyvendinimo rezultatus. Diskusijos mažomis grupelėmis buvo itin efektyvios ir dinamiškos, regis, stygo tik daugiau laiko…

Konferenciją užbaigė sertifikatų įteikimo ceremonija, geriausi linkėjimai ir šilti atsisveikinimai. Tokios edukacinio pobūdžio mokytojų konferencijos atlieka labai svarbų vaidmenį lituanistinių mokyklų programoje; suteikia galimybę lituanistams iš skirtingų JAV kampelių, bendradarbiauti ir siekti bendro tikslo. Tad nuoširdi padėka Lietuvių Fondui, Švietimo tarybai, California Lithuanian Credit Union bei Šv. Kazimiero parapijos klebonui kun. Tomo Karanauskui už finansinę ir moralinę paramą!

Ne vienoje medijoje yra nuskambėjęs teiginys, kad naujoji mokinių karta yra prarastoji karta. Visgi, peršasi mintis, jog auginame ne prarastąją, o kitonišką, galbūt dar neatrastąją kartą. JAV LB Švietimo tarybos pirmininkės Auksės Motto žodžiais – ”… mylimėkime vieni kitus, būkime Lietuvos ambasadoriais ir vienos lietuviškos komandos nariais.”

Jurgita Warren
2019 m. vasaris