JAV LB Švietimo Taryba suorganizavo virtualų seminarą lituanistinių mokyklų mokytojams

Šių metų spalio 15 dieną JAV LB Švietimo Taryba suorganizavo virtualius mokymus lituanistinių mokyklų mokytojams.  Vykusiame seminare dalyvavo virš 50 mokytojų iš įvairių JAV lituanistinių mokyklų. Paskaitas skaitė dvi prelegentės iš Lietuvos Greta Botyriūtė-Skiotienė ir Birutė Ona Grašytė.

 

 

Birutė Ona Grašytė
Birutė Ona Grašytė

Birutė Ona Grašytė Vilniaus pedagoginiame universitete (vėliau pervadintame į Lietuvos edukologijos universitetą) baigė lietuvių filologijos bakalauro studijas. Vilniaus universitete baigė literatūros antropologijos ir kultūros magistro studijas. Dirbo kultūros temų žurnaliste interneto dienraštyje Bernardinai.lt, Lrt.lt. Dirbo mokytoja Vilniaus tarptautinėje Meridiano mokykloje, Vilniaus tarptautinėje mokykloje, Vašingtono lietuvių mokykloje ir Vilniaus Valdorfo mokykloje. Taip pat dirbo dėstytoja LEU / VDU ŠA Lietuvių kalbos ir kultūros centro Vasaros kalbos ir kultūros kursuose. Dalyvavo tarptautinėse praktikose Vokietijoje ir Argentinoje. Rašo eilėraščius. Kaip autorė dalyvavo įvairiuose literatūros festivaliuose, savo kūrinius publikavo kultūrinėje spaudoje.

 

Savo paskaitoje Birutė Ona Grašytė pasakojo apie online mokymo metodus ir žaidimus: ,,Kultūrinis sprintas”, ,,Saimonas sako”, ,,Susitink”, ,,Kryžiukai-nuliukai kitaip”, ,,Šešios mąstančios skrybėlės”, ,,Papasakok apie savo rytą nepavartojęs nei vieno veiksmažodžio” ir kt. Prelegentė aiškino, kad visus metodus ir žaidimus galima perkurt ir pritaikyti savo pamokoms. Kalbėjo ir apie tai, kad svarbu išnaudoti vaizdą, garsą ir judesį, ypač dirbant su mažaisiais. Birutė Ona Grašytė stengėsi mokytojams priminti, kad mokiniai geriausiai mokosi žaisdami, o ne tik rimtai dirbdami. Taip pat prelegentė ragino mokytojas įžvelgti online mokymo galimybes ir pliusus, kurių tikrai yra bei išdrįsti improvizuoti.

Greta Botyriūtė-Skiotienė
Greta Botyriūtė-Skiotienė

Greta Botyriūtė-Skiotienė – Vilniaus lietuvių namų išlyginamosios klasės lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė, tuo pačiu dirbanti Vilniaus Gedimino technikos universitete su tarptautiniais studentais. Ji yra prisidėjusi prie ne vieno tarptautinio renginio, baltistikos stovyklų organizavimo ir įgyvendinimo, projektų rašymo, ne vienos platformos, skirtos mokytis lietuvių kalbai kūrybinės komandos, rekomendacijų rengimo. Gretai dažnai tenka vesti seminarus, kurie skirti ne tik lietuvių kalbai, tačiau ir informacinėms technologijoms, socialiniams tinklams, interaktyviems metodams, bei gerosios patirties dalyboms.

Gretos Botyriūtės-Skiotienės paskaitos turinys buvo orientuotas į lituanistinį švietimą užsienyje. Buvo dalijamasi asmenine patirtimi, metodais, patarimais, kaip pamoką paversti įdomia, interaktyvia. Mokytojai susipažino su imersijos – panardinimo į kalbą metodu. Prelegentė pristatė panardinimo į kalbą etapus: Pirmiausia pratinamasi prie naujos kalbos skambesio, vėliau mokomasi elementarių frazių (uždaryk duris, skaityk). Antras etapas, kaip į prašymus yra reaguojama trumpais atsakymais (gerai, ačiū). Trečias etapas – konstruojami nesudėtingi sakiniai, daroma daug klaidų, gali painiotis kalbos, bet tai visiškai normalu. Ketvirtajame etape – vaikas stengiasi su mokytoju komunikuoti tik nauja kalba, daro daug klaidų, bet galima suprasti mokinio intencijas. Vėliau vaikas pasiekia aukščiausią jo amžių atitinkantį kalbos lygį: gana laisvai ir beveik be klaidų vartoja antrąją kalbą. Prelegentė pasidalijo pastebėjimais, kad jei vaikas tyli, tai nereiškia, kad jis nesimoko ar mokosi prastai, tokiu atveju vaikui reikėtų duoti daugiau laiko. Kaip greitai vaikas išmoks antrosios kalbos, priklauso nuo jos panašumo į vaiko gimtąją kalbą. Taip pat svarbu suprasti, kad pirmiausia vaikas mokosi suprasti ir kalbėti, tik vėliau skaityti ir rašyti. Savarankiškas rašymas yra sunkiausiai įvaldomas įgūdis.

Sekantis metodas kurį prelegentė pristatė vadinosi “3 faktai”. Naudodami šį metodą mokiniai gali pažinti vienas kitą, pokalbio metu pasikeisti turimomis žiniomis, patyrimu, mokomasi užmegzti pokalbį, jį plėtoti, kuriamas konfortiškas bendravimo mikroklimatas. Dar vienas pristatytas metodas – “Koncentriniai ratai”.  Šis metodas padeda įveikti kalbėjimo baimes, pokalbio metu mainomasi turimomis žiniomis, patyrimu, asmenine nuomone konkrečiu klausimu, mokomasi užmegzti pokalbį, jį plėtoti.

Seminaro dalyviai
Seminaro dalyviai

 

Vėliau savo paskaitoje Greta Botyriūtė-Skiotienė supažindino mokytojus su įvairiomis simuliacijomis: “Amerikietiška siaubo istorija”, “Alibi”. Simuliacijos padeda mokiniams nejuntamai mokytis, pilnai įsitraukti į veiklas. Šie metodai padeda lavinti šnekamąją kalbą, mokomasi argumentuoti savo nuomonę, plečiamas sociakultūrinis žodynas, mokomasi dirbti ne grupėje, o komandoje, metodas įtraukus, todėl padeda įveikti kalbėjimo prieš auditoriją baimes. Prelegentė pabaigė savo paskaitą pristatydama medijų naudą šiuolaikinėse pamokose.

Seminaras buvo itin produktyvus ir naudingas. Lituanistinių mokyklų mokytojai su malonumu įdiegs išmoktus metodus savo pamokose. Ir nesvarbu ar pamokos bus pravedamos nuotoliniu ar įprastu būdu klasėje, šie metodai, praturtinę mokytojų žinių skrynią, be jokios abejonės sudomins mokinius, atnešdami džiaugsmo ir žinių.

JAV LB Švietimo Taryba