2019 m. lituanistinių mokyklų mokytojų kursų įvertinimas

Lituanistinių mokyklų mokytojų kursuose “Dainavos” stovykloje dalyvavo 35 mokytojai.

Paskaitas skaitė ir vedė užsiėmimus 6 prelegentai: Vilniaus universiteto doc. Norbertas Černiauskas, vadovėlių autorė soc.  m. dr. doc. Elena Marcelionienė, pradinių klasių mokytoja ekspertė Jolanta Vaitkevičienė, Lemonto mokyklos mokytoja Taida Chiapetta, menininkai Donatas Astra ir Indrė Mineikienė, Ilinojaus universiteto Lituanistikos katedros dėstytoja Daiva Litvinskaitė, Balzeko muziejaus darbuotoja Rita Janz.

Baigiantis kursams mokytojai vertino jų turinį, prelegentų darbą.

Norbertas Černiauskas skaitė paskaitą tema „Per Čikagą į Angolą  Londono link“, pristatė savo knygą „Apie šaulius, riterius ir drakonus Lietuvoje“ ir vedė diskusiją „Kokio istorijos vadovėlio reikia lituanistinėms mokykloms“.

Mokytojos labai gerai įvertino N. Černiausko paskaitas ir visą kitą veiklą. Apie paskaitą atsiliepimuose jos parašė: „Svarbi, gausi informacija, pateikta netradiciškai, įdomiai su nuotraukomis.“ Viskas buvo įdomu, visas seminaras buvo įdomus.“ „Įdomi tema, nauja informacija.“ Paprasta ir aišku, aktualu.“ „Naujos studijos apie išeivijos įtaką Lietuvos istorijoje, buvo įdomus, kitoks požiūris į išeivius, emigraciją.“ „Profesionaliai, konkrečiai ir įdomiai pateikta medžiaga, išlaiko klausytojų dėmesį, skatina diskutuoti.“ Mokytojos pageidauja tokioms paskaitoms skirti daugiau laiko, norėtų, kad šis prelegentas vėl atvažiuotų, jos rašo: N. Černiauskas moka kalbėti su humoru, sudominti auditoriją, siūlome jį vėl pakviesti, laukiame jo vadovėlio.“

Elena Marcelionienė supažindino su nauja lietuvių kalbos mokymo priemone – skaitė paskaitas „Vadovėlio  „Mes trečiokai“ komplektas“ ir „ Mokinių kalbos ugdymo galimybės dirbant su vadovėlio komplektu „Mes – trečiokai“. Šios prelegentės paskaitos sudomino tuos mokytojus, kurie dirba su jos anksčiau parašytais vadovėliais „Aš – pirmokas“ ir „Aš antrokas“, ir tuos, kurie susidomėjo šiomis mokymo priemonėmis. Savo atsiliepimuose mokytojai rašo ir apie paskaitą, ir apie vadovėlį: „Paskaita buvo detali, tik reikėjo daugiau laiko.“ „Vadovėlis tęsia anksčiau išleistus, gausu kokybiškų tekstų.“ „Gerai parinkti eilėraščiai, tačiau reikėtų sumažinti puslapiuose informacijos kiekį ir spalvų.“ „Nuostabūs vadovėliai, nuosekli gramatika, geras tekstų parinkimas. Lauksime IV klasės vadovėlio!“ „Nuostabus projektas ir labai geri jos vadovėliai.“ Mokytojos atsiliepimuose dėkojo už praktinius patarimus, už darbą rašant vadovėlį, pageidavo greičiau išleisti visą komplektą bei parašyti vadovėlį ir ketvirtai klasei.

Jolanta Vaitkevičienė  skaitė paskaitas „Pasisveikinimas KITAIP ir prisistatymas“ bei „Integruota lietuvių kalbos pamoka IV klasėje“, taip pat vedė daug praktinių seminarų. Kadangi prelegentė yra mokytoja, ji galėjo duoti klausytojams daug praktinių patarimų. Savo atsiliepimuose mokytojai ypač teigiamai vertino J. Vaitkevičienės demonstruotus žaidimus, kaip dirbti grupėje, pažinti vienas kitą, kaip motyvuoti vaikus, kaip padėti mokiniams susikaupti. Jie rašo: „Patiko naujos idėjos, perteikiant mokomąją pamokos medžiagą. Buvo įdomi diskusija, bet pritrūko laiko.“ „Patiko išradingumas, kūrybiškumas.“ „Patiko įvairūs žaidimai. Tikrai taikysiu mokykloje.“ „Labai geri tinkantys žaidimai, įdomi ir naudinga medžiaga.“ „Sužavėjo aktyvi veikla seminaruose, reikėtų tokių daugiau.“ Siūlo nedalyti dalyvaujančiųjų į grupes, tuomet būtų daugiau laiko prelegentei. Mokytojai norėtų sužinoti išsamiau apie integraciją lituanistinėje mokykloje. Siūlo dar kartą pakviesti prelegentę į kursus, nes ji dabar sužinojo, ko reikia lituanistinėms mokykloms, ir duotų dar daugiau naudos.“

Taiyda Chiapetta vedė praktinius užsiėmimus: mokė medyje išdeginti verpstę, pristatė savo darbus, pasakojo, kaip veda pamokas.  Už savo veiklą T. CHiapetta apdovanota „Gintarinio obuoliuko“ prizu ir 1000 dolerių premija. Mokytojams patiko prelegentės praktiniai užsiėmimai. Jie pažymi: „Nauja patirtis, paprastumas, lankstumas. Idėjos tiks vyresnio amžiaus vaikams, tautodailės pamokoms.“ Labai gerai įvertino verpsčių deginimą: „Nuostabios idėjos!“ „Patiko visos pasiūlytos idėjos.“ Kai kurios mokytojos pastebėjo, kad reikėtų parodyti, kaip apipavidalinti darbus, kaip juos pateikti vaikams. Viena mokytoja pageidavo daugiau lietuviškų simbolių.

Donatas Astra mokė senos margučių marginimo technikos – skutinėjimo ir supažindino su šiaudinukų gamyba. Visi mokytojai labai gerai įvertino margučių marginimą, šiaudinukų rišimą. Jie rašo: „Labai gražūs, naudingi užsiėmimai, buvo smagu išmokti, patobulinti įgūdžius.“ „Patiko užsiėmimai, tik galėtų būti asistentas ar pagalbininkas, nes vienam sunku prie visų suspėti.“

          Indrė Mineikienė – menininkė, kuri geba kurti iš įvairiausių medžiagų. Ji vedė praktinius užsiėmimus: mokė kurti tautinius rūbus ir skudučiuoti. Kas norėjo laisvalaikiu galėjo išmokti kurti papuošalus iš odos. Taip pat I. Mineikienė pademonstravo ir savo lėlių teatrą. Mokytojoms labai patiko I. Mineikienės užsiėmimai, jos daug išmoko. „Nuostabi menininkė su  idėjomis mūsų mokykloms.“ „Kviesti į kitą mokytojų stovyklą!” “Labai patiko skudučiai.” „Patiko kurti drabužius.“  Dar apie drabužius: „ Labai daug pavyzdžių, mokymo medžiagos, lengvai ir greitai išmokstama. Nuostabūs darbai.“ „Labai įdomūs darbeliai, daug gerų idėjų, patiko lėlių teatras.“

          Rita Janz  skaitė paskaitą „Už laisvę: Amerikos lietuvių parama atkuriant Lietuvos nepriklausomybę ir siekiant pripažinimo“. Mokytojai teigiamai atsiliepė apie šios prelegentės paskaitą: „Vertinga medžiaga, pateikta tiksliai, įdomiai.“ „Labai aiškiai, plačiai, įdomiai perteikta informacija.“ „Daug išmokau.“

          Daivos Litvinskaitės paskaita „PLB Lituanistikos katedros Ilinojaus universitete Čikagoje praeitis ir dabartis“ buvo naudinga ir įdomi mokytojams. Jie rašo, kad patiko paruošta medžiaga, pristatymas: „Įdomi istorija, gera pasiklausyti.“ „Gavome įdomios informacijos.“ Kai kurie mokytojai siūlo į universitetą grąžinti magistro studijas.

Vaikų programa. Vadovė Asta Čuplinskienė. Visi mokytojai puikiai įvertino vaikų programą. Puikūs mokytojų atsiliepimai: „Vaikams patiko. Šaunūs vadovai.“ „Patiko daryti apyrankes, marškinėlius.“ „Vaikai labai patenkinti. Susirado daug draugų. Labai patiko veiklos. Vadovai visi puikūs.“ „Smagu, kad jie mato paauglius, kurie kalba lietuviškai ir myli „Dainavą.“ „Vaikai į užsiėmimus bėgo su noru, namo važiuoti nenori. Dainų neišmoko, bet girdėjo. Sužinojo naujų žaidimų.“ „Vadovai buvo geras pavyzdys mūsų vaikams ir lietuvių kalbos puoselėtojai.“ „Vaikai daug išmoko, buvo sudominti lietuvių kalba.“ Patiko Astos pasišventimas.“ „Vaikai buvo pavargę, bet laimingi.“ Kai kurie mokytojai savo atsiliepimuose siūlo išmokyti vaikus pinti vainikus, būti atsargesniems žaidžiant kamuoliu.

Vakarinė programa. Ją mokytojai taip pat vertino. Dauguma atsiliepimų labai gražūs: patiko laužas, muzikantės Jolantos užsidegimas, humoras, mini karnavalas, pasakų, talentų vakaras, sutartinių dainavimas. Visiems buvo įdomus vakaras apie Vaižgantą, tik ilgokai užtruko filmas. Viena mokytoja apibendrindama rašė: Visos programos buvo savotiškai įdomios ir gražios. Bet jų galėtų būti ir mažiau. Pora vakarų galėtų būti ir laisvų. Tik vienai mokytojai nepatiko vakaras prie laužo. Kai kas siūlo atnaujinti įgarsinimo aparatūrą.

Rasa Zakarauskienė 

Mokytojai labai gerai įvetino  trimečiams sukurtą ugdymo programą: „Bus puiki programa mūsų darželiui!”

 

Besimokančiųjų mintys:

Mokytojų įvertinimas: Laima Apanavičienė, Daiva Litvinskaitė, Aušrelė Sakalaitė

Turėjome galimybę mokytis lietuvių kalbos, susitikti su draugais, dalyvauti vakarinėse programose.

Lietuvių kalbos mokymas buvo puikus. Stovykla yra geriausia vieta mokytis kalbėti lietuviškai.

Loreta Vician“ Man labai patinka atvažiuoti į Dainavą.Dainava yra kaip maža Lietuva. Čia mes išmokome daug.Man labai patinka vakarinės programos, daug dainavome, kalbėjome, džiaugėmės lietuvišku maistu, ypač kugeliu.“

Manau, kad mes turime geriausius mokytojus. Norėtume, kad mus mokytų Laima ir Daiva. Viskas buvo labai puiku.Norėčiau, kad mes dirbtume daugiau su menininkais.Labai visi draugiški ir stipriai mylintys Lietuvą.

Labai smagu, kad Jolanta Ignatova, Indrė Mineikienė mokė dainų, sutartinių. Labai smagu buvo mokytis daryti šiaudinukus, skutinėti kiaušinius. Daugiau meno darbų.

Puiku, kad atnaujinti dušai,tualetai.

Maistas buvo labai geras, skanu.

 

Bendros išvados:

Darbas stovykloje buvo organizuotas puikiai, užsiėmimai labai naudingi, laisvalaikio programos intensyvios, bet linksmos ir naudingos.

Iš mokytojų atsiliepimų:

„Patiko viskas.“ „ Ačiū Švietimo tarybai, organizatoriams – puiki  stovykla“

„Labai intensyvi ir įdomi savaitė. Patiko, kad buvo aptartos visos lituanistinių mokyklų darbo sritys… Patiko prelegentų pateikta medžiaga. Savo kolegėms, kurios negalėjo atvykti, pasakysiu, kad tikrai verta čia atvažiuoti…“

„Visų pirma nuoširdžiausias dėkui visiems, kurie organizavo šią stovyklą. Įgytos žinios labai pravers dirbant su mūsų lietuviukais. Lenkiu žemai galvą! Dėkingi už tai, ką jūs darote !

“Viskas labai puikiai suorganizuota… Nieko nekeisčiau jūsų sistemoje!“

„Stovykloje pirmą kartą. Man labai patiko. Aš daug sužinojau, susipažinau su kolegomis.“

“Tikrai rekomenduoju bent kartą čia atvykti. Jei norite išsimiegoti ir pailsėti, ši stovykla ne jums. Būsite labai užimti, bet kartu bus nuostabiai smagu…”

„Labai džiugu, kad mokytojų ratas prasiplėtė ir į šią stovyklą atvažiavo nemažai naujų ir tikrai talentingų mokytojų…“

„Man, gyvenančiai Amerikoje ir auginančiai savo vaikus amerikietiškoje aplinkoje, yra svarbu palikti lietuvišką pėdsaką, išsaugoti ir perduoti lietuvybę sekančiai kartai – tai vienas iš svarbiausių mano gyvenimo tikslų…“

„Mes, susitikdami ir bendraudami, perduodami vienas kitam mūsų tėvų palikimą ir jį puoselėdami, neleidžiame mūsų lietuvybei būti nuplautai bėgančio laiko. Mes, lietuviai, puoselėdami savo tautiškumą įvairiais būdais, eidami šio pasaulio smėliu, paskui save vedame jaunas sielas savo pėdomis, tos sielos tęs tą pradėtą kelią palikdami pėdsakus savo atžaloms…“

„Mano širdis jaučiasi pripildyta gerų pėdsakų… Po aštuonerių metų mano vaikai baigė lituanistinę mokyklą, bet jau trečius metus nenutraukiu savo veiklos, nes tai mano gyvenimo būtinybė, džiaugsmas ir noras nesustoti, o palikti gilesnį pėdsaką lietuviams.“

„Maistas labai skanus. Valgykloje dirba daug jaunimo – geras pavyzdys kitoms kartoms.“

„Laukiame kitos stovyklos! „Susitikti dar kartą!”

Taip pat mokytojos dėkojo už jogos kursus.

Siūlymai, pageidavimai:

„Reikėtų skirti daugiau laiko mokytojų pokalbiams, kad galėtų pasidalyti idėjomis, praktine darbo patirtimi.“

„Darbotvarkė buvo labai įtempta, truputį perkrauta.“

„Norėtųsi, kad būtų daugiau laiko bendrauti su vaikais.“

„Reikėtų paskaitos apie vaikų kalbos mokymo psichologiją.“

„Į sąrašą atsivežtinų daiktų įtraukti kavos puodelį.“

„Mažesniems vaikams pritrūko laiko laisvai pažaisti, pabūti su mama.“

„Nebuvo tautinių juostų audimo, progos apsivilkti tautinius rūbus.“

„Į segtuvus įdėti visų dalyvių sąrašą su mokyklų pavadinimais ir elektroninio pašto adresais.“

Be to, kai kurios mokytojos prašė palikti laisvo laiko pasiruošti programoms.

Viena mokytoja apgailestavo, kad vaikams buvo lengvai prieinami saldainiai ir teko su jais dėl to kovoti.

Dar buvo pareikšta pastaba dėl to, kad nebuvo įrengtos rūkymo vietos, kad iš pradžių pietų pabaigoje pritrūkdavo vaisių.

Vienintelė mokytoja pasiūlė, kad kitoje stovykloje būtų mažiau dailės užsiėmimų, o daugiau laiko skirta mokytojų paskaitoms, seminarams.

Auksė Motto, JAV LB Švietimo tarybos pirmininkė