Mokytis Lietuvių kalbos yra verta. DR. Daiva Litvinskaitė
Štai jau baigėsi ketvirti metai, kai vyksta JAV Lietuvių Bendruomenės (LB) Švietimo tarybos organizuojami nuotoliniai lietuvių kalbos kursai suaugusiesiems. Jų studentams šį rudenio semestrą buvo pasiūlyti skirtingo lygio kursai – pradedantiesiems, pramokusiesiems ir pažengusiesiems. Kursuose dirba dvi dėstytojos, kurios kiekvieną šeštadienio rytą dėsto po dvi lietuvių kalbos paskaitas skirtingiems studentų srautams.
Šiais metais rudens kursai prasidėjo rugsėjo 14 d. ir tęsėsi iki gruodžio 21-osios. Į mano dėstomą pažengusiųjų grupę (siekiantys A2 lygio) užsiregistravo 3 studentai. Du iš jų – lietuvių kilmės Pennsylvanijos gyventojai, kurių tėvai į JAV atvyko dar jiems negimus. Išmokti kalbėti lietuviškai – šių žmonių gyvenimo troškimas, kurį jie gali įgyvendinti tik dabar. Jie abu prisimena tėvus kalbėjus lietuviškai, atsimena kai kurias lietuviškas frazes. Trečia studentė – taip pat iš Pennsylvanijos, ji – amerikietė, ištekėjusi už lietuvio. Kartu su vyru augina mažametę dukrytę. Būtent jos gimimas ir paskatino moterį mokytis lietuvių kalbos.
Siekiantys A2 kalbos lygio studentai mokėsi pagal JAV LB Švietimos tarybos sukurtą medžiagą, paremtą vadovėliu „Nė dienos be lietuvių kalbos“(https://svietimotaryba.org/LongDistance/). Studentai mokėsi, kaip suprasti autobusų, traukinių tvarkaraščius, nusipirkti bilietą, suprasti informaciją apie kelionę, kaip paklausti kelio ir kaip jį nupasakoti; kaip pasakyti laiką, susitarti, kada susitikti, suprasti datas, apibūdinti butą, namą, papasakoti apie savo namus, palyginti kainas, daiktus, nusipirkti baldus, išsinuomoti kambarį. Be komunikacinių intencijų studentai mokėsi nemažai gramatikos, daugiausia – linksnių valdymo. Nemažas iššūkis jiems buvo išmokti priešdėlius su eigos veiksmažodžiais.
Kitoje pažengusiųjų grupėje (B1- B2 lygio) mokėsi 12 studentų. Beveik visi jie pradėjo mokytis lietuvių kalbos su pirmuoju JAV LB Švietimo tarybos organizuojamų nuotolinių lietuvių kalbos kursų semestru. Manau, kad ketveri metai susitikimų šeštadienio rytais yra didelis kursų kokybės ir dėstytojos darbo įvertinimas. Be to, dalis šios grupės turėjo galimybę artimiau susipažinti Dainavos stovykloje Michigane dar 2022 m., todėl jie laukia šeštadienio pamokų, kad galėtų vieni kitus pamatyti, dažnai paskambina vieni kitiems. Laikui bėgant, kilo nuostabi iniciatyva susitikti kartą per savaitę virtualioms pokalbių valandėlėms, kurias organizuoja patys studentai.
Šį semestrą studentai plėtė žodyną, mokėsi pasakoti apie keliones, įvardyti transporto priemonių trūkumus ir privalumus, paprašyti pagalbos, patarti; mokėti papasakoti apie tolimą praeitį, palyginti atitinkamas gyvenimo sferas su dabartine situacija. Didelę žodyno dalį sudarė sangrąžiniai veiksmažodžiai, reiškiantys jausmus, bendravimą. Daug susikaupimo studentams reikėjo mokantis veiksmažodžius su priešdėliais: pridėjus atitinkamą priešdėlį prie to paties veiksmažodžio nusakomas ne tik rezultatas, bet sukuriame ir nauja reikšmė, pavyzdžiui, padaryti, uždaryti, atidaryti, pridaryti, perdaryti ir t. t. Šio lygio studentai įtvirtino laiko raišką (su galininku, naudininku, įnagininku, prielinksniais), sangrąžinių veiksmažodžių laikus ir nuosakas, daug laiko skyrė veiksmažodžio eigos ir įvykio veikslams.
Lietuvių kalbos užsiėmimai vyksta šeštadieniais per „Zoom“ programą. Pamokos prasideda 9:00 ir 10:00 valandą ryto centriniu laiku, jos trunka vieną valandą. Tie, kurie neprisijungia tiesiogiai, turi galimybę peržiūrėti pamokų įrašus jiems patogiu metu. Registracija pavasario semestrui jau prasidėjo. Daugiau informacijos galima rasti JAV LB Švietimo tarybos nuotoliniam dėstymui skirtame tinklalapyje https://svietimotaryba.org/Long- Distance/
Šie žmonės pasiryžo mokytis lietuvių kalbos. Ir jiems neblogai sekasi. Straipsnio autorės nuotr.